Dospělý jedinec má 42 zubů. První, tzv. mléčné zuby se prořezávají a vyrůstají v průběhu 3. až 6. týdne a je jich celkem 28. Oproti trvalému chrupu dospělého psa chybějí třenové zuby a stoličky. Od třetého měsíce dochází k výměně mléčných zubů za zuby větší, trvalé.

POPIS CHRUPU: ŘEZÁKY - INCISIVES, ŠPIČÁK - CANINUS, TŘENOVÉ ZUBY - PRAEMOLARES, STOLIČKY - MOLARES

VZOREC MLÉČNÉHO CHRUPU ŠTĚNĚTE - 28 zubů (1 kvadrant):

Id1, Id2, Id3, Cd, Pd2, Pd3, Pd4
--------------------------------------------
Id1, Id2, Id3, Cd, Pd2, Pd3, Pd4

VZOREC TRVALÉHO CHRUPU - 42 zubů (1 kvadrant):

I1, I2, I3, C, P1, P2, P3, P4, M1, M2
-------------------------------------------------------
I1, I2, I3, C, P1, P2, P3, P4, M1, M2, M3

 

SKUS - vzájemné postavení řezáků - Nůžkový - správný skus pro většinu plemen, horní řezáky těsně překrývají řezáky dolní čelisti nebo je mezi nimi mezera maximálně 1 mm, úplné dosednutí všech ploch třenových zubů i stoliček je možné a funkce chrupu je fyziologická. Těsný nůžkový - dotek horních a dolních řezáků je přílišný, někdy jsou dolní řezáky vychýleny v podélné ose dopředu. Volný nůžkový - mezera mezi horními a dolními řezáky je 1 až 2 mm. Nůžkový kořenový - řezáky dolní čelisti stříhají o řezáky horní čelisti v místě jejich přechodu z kořene do krčku. Klešťový - řezáky horní čelisti kolmo nasedají na řezáky dolní čelisti, dochází k rychlejšímu obrušování řezáků do velkých ploch. Podkus - spodní čelist kratší nebo nesprávné postavení podélných os řezáků a řezáky dosedají proti dásni horní čelisti, mezera mezi horními a dolními řezáky je širší než 2 mm. Předkus - spodní čelist je příliš dlouhá a řezáky horní čelisti rostou proti dásni dolní čelisti - řada dolních řezáků je před řadou horních řezáků a na velikosti mezery nezáleží Předkus se u psů vyskytuje vzácně, podkus je poměrně známou deformací. Ne každý podkus je genetickým defektem, vliv má, stejně jako předkusu i dědičnost délky hlavy. Dědičnost délky každé čelisti je kontrolována samostatným genem. Většinou jde ale o defekt kontrolovaný vždy jedním majorgenem a výskyt defektu je podmíněn homozygotním stavem recesivní alely tohoto genu. Páření dvou defektních jedinců s touto alelou pak dává extrémně postižené štěně, které není schopno pít mateřské mléko a krátce po porodu hyne. I v tomto ohledu je nutné nespojovat jedince s protichůdnými znaky (dlouhá čelist, krátká čelist) - mohly by se ve vrhu vyskytnout jak podkusy tak předkusy. Nepravidelný - některý řezák (klíšťky, střeďák nebo kraják)vystupuje z řady oblouku při zachování správné polohy v podélné ose, může se tedy vyskytovat i při     normálním nůžkovém postavení řezáků. Hovoří se tedy př. o vpáčených klíšťkách, střeďácích nebo krajácích a jde o postavení jednotlivých zubů, ne o skus.

Chudozubost - Většina chybějících zubů není ani v čelisti založena, někdy není pro chybějící zub místo. Vylomení zubu psa není u zdravého chrupu běžnou záležitostí a chce-li majitel dokladovat, že zub v čelisti byl, je nutné pořídit rentgenologický snímek do 3 týdnů po úraze. Snadno vylomitelný zub bývá většinou přetrvávající zub mléčný, který nebyl vytlačen zubem trvalým.

Mezi nejčastější zdravotní problémy dutiny ústní patří tvorba zubního kamene a následný bolestivý zánět dásní. Prevencí je čištění chrupu při okusování tvrdých předmětů př. velké morkové kosti, žvýkací kosti z "bůvolí" kůže, tvrdý suchar nebo hračka, případně čištění speciálním zubním kartáčkem a pastou. Na takové čištění musíme ovšem psa přivykat postupně a lépe od mladého věku. Léčba náleží do péče veterinárního lékaře. Nahromaděný zubní kámen je důvodem zápachu z dutiny ústní, ale i vypadávání zubů.